Co jest ważne dla opiekuna w Niemczech

Jestem opiekunem osób starszych w Niemczech. Co jest dla mnie ważne?
Ważną rzeczą jest to, aby miejsce w którym jestem było odpowiednie. Żebym nie był narażony na ciągły stres i żebym dobrze się czuł. Nie zapominam, że przyjechałem tutaj na kilka miesięcy, nie na kilka dni, więc pobyt nie powinien być uciążliwy.
Dla mnie stardartem jest dostęp do internetu, tanie rozmowy z Polską , choć najważniejszą rzeczą jest kontakt z podopiecznym.
Dla innych opiekunek i opiekunów ważną rzeczą może być dostęp do polskich książek i czasopism, a także kontakty z polskim środowiskiem.
Czasami wystarczy się trochę rozejrzeć i w okolicy znajdzie się dostateczną ilość osób z Polski. Można popytać Pflegedienst, zwykle są bardzo dobrze zorientowani, kto, gdzie jest, jaka opiekunka gdzie pracuje.
Bez wypracowanych życzliwych stosunków ciężko by było przeżyć te kilka miesięcy.
Stosunki z rodziną podopiecznego też mają znaczenie, rzecz jasna najlepiej, by wszystko układało się, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze musi tak być.
Zwrócie także uwagę na czas wolny, tak, żebyście mieli możliwość skoncentrowania się nie tylko na osobie do opieki. Czas wolny jest potrzebny po to, abyśmy mogli funkcjonować w zdowej kondycji psychicznej.
Nie mogę zapomnieć też o wypłacie i o pieniądzach, które wpływają na moje konto co miesiąc. To też ważna rzecz, może najważniejsza.
W końcu dla przyjemności tutaj nie jestem…

Dodaj komentarz