Co wiedzą Niemcy o Polakach i Polsce

Zastanawiacie się, co wiedzą Niemcy o Polakach i Polsce? Ci przeciętni zapewniam wiedzą niewiele. Na czym opieram to twierdzenie?
Postanowiłem przeprowadzić wśród znajomych Niemców quiz na temat co wiecie o Polakach i Polsce, a także o związkach polsko-niemieckich, historii dwóch narodów, geografii.
Już przed młodsze pokolenie postanowiło zrezygnować. Mówię tutaj o przedziale 20-25 lat. Moim błędem było, że przeczytałem kilka pytań na które mieliby udzielić odpowiedzi.
Ci w średnim wieku i starsi wiedzą trochę więcej, ale nawet ludzie po studiach nie powalali swoją wiedzą. Najprostsze pytania sprawiały problemy. Nawet pytania odnośnie samych Niemiec nastręczały wielkie trudności.
Wyobraźcie sobie, że w mojej ocenie przeciętny Niemiec nie wie z jakimi sąsiadami Niemcy mają granicę. Zastanawiam się, czy przeciętny Polak odpowie na pytanie z jakimi państwami Polska sąsiaduje? Mi to nie sprawia problemu, a Wam?
Jakich Polaków zna przeciętny Niemiec. Ja bym stawiał na dwóch, maksymalnie 3. Pierwszy to Polak Papież, drugi to Lech Wałęsa, a trzeci to Robert Lewandowski. Też raczej nie powala ta wiedza.
A jak się ma telewizja, czy dużo mówi się w Niemczech o Polsce. W mojej ocenie dość dużo. W wiadomościach często przewija się Polska, wystarczy, że coś się będzie nietypowego w Polsce działo.
Zachęcam Was do przeprowadzenia podobnego quizu wśród Waszych znajomych Niemców. Ja w każdym razie nawet zwycięzcy nagrodę ufundowałem. A co niech się ludzie cieszą, że wygrali.

Dodaj komentarz