Czerwony guzik w opiece w Niemczech

Pewnie co niektórzy z Was słyszeli o czymś takim jak czerwony guzik. Co to jest i dlaczego jest stosowany w opiece? Zwykle ma postać zegarka lub wisiorka, przynajmniej ja się z czymś takim spotkałem. Służy do powiadomienia odpowiednich służb ratunkowych w razie gdyby coś się działo. Naciskając czerwony guzik w takim urządzeniu dajemy znać, że coś jest nie tak. W Niemczech jest to dość często stosowane urządzenie i nie jest za drogie. Seniorzy dość często z niego korzystają. U nas w Polsce eksperymentalnie też próbuje się je wprowadzić.
Oprócz niewątpliwych zalet takie urządzenie ma też jedną bardzo dużą wadę a mianowicie fałszywe alarmy. Osoba, która coś takiego posiada musi być świadoma tego co to jest. Czasami zegarek z takim czerwonym guzikiem kojarzy się ze zwykłym zegarkiem i nie jest to tak oczywiste dla seniora do czego to może służyć.
Wiem co piszę, bo się spotkałem też z takim przypadkiem, że senior nadużywał to urządzenie i alarmował niepotrzebnie firmę odpowiedzialną za przyjmowanie alarmów. Oczywiście można taki alarm sprawdzić telefonicznie, tylko nie każdy przecież potrafi odebrać telefon.
Technika idzie do przodu, czasami jednak nie nadążamy za nią. Przynajmniej tak jest w przypadku starszych osób. Co robić w takich przypadkach? Najlepszy i niezastąpiony jest opiekun z Polski.

Dodaj komentarz