Pflegedienst w Niemczech

Co to jest Pflegedienst? Są to firmy świadczące usługi opieki nad ludźmi starszymi w Niemczech.
Okazuje się, że Niemcy mają całkiem dobrze zorganizowaną opiekę. Przebywając w domu seniorzy mogą liczyć na pomoc oferowaną przez Pflegedienst. Firmy te zajmujące się opieką na zasadzie dojazdu do pacjenta w domu. Potrafią przyjechać kilka razy i wykonać zlecone przez lekarza czynności. Może to być poranna toaleta, kąpiel, podanie leków, ubranie, podanie insuliny. Za każdą taką czynność pobierają opłatę. Dojazdy są osobno płatne. Rozliczenie następuje z kasą chorych.
Są potentaci w tej branży, firmy działające w całych Niemczech. Dla przykładu Evangelische Sozialstation czy AWO, są też firmy działające lokalnie. W każdym razie senior niemiecki ma do wyboru kilka konkurujących firm.
Z tego co zauważyłem to często ludzie dokonują wyboru kierując się tym czy opieka ma w swojej nazwie katolicka czy ewangelicka, choć w tych firmach pracują przecież ludzie różnych wyznań.
Jakoś za dużych różnic nie zauważyłem, działają podobnie i niczym ponad nazwą się nie różnią (moje subiektywne wrażenia).
Zresztą czasami ludzie z jednej firmy przechodzą do drugiej szukając lepszych warunków i zarobków.
Mankamentem takiej opieki jest to, że nie jest to opieka 24h. Po prostu to by było pewnie za drogie, choć spotkałem się i z taką opieką świadczoną przez firmy niemieckie.
Zwykle opiekę całodobową ze względu na koszty wykonują opiekunki ze wschodu Europy, a więc także z Polski.
Pamiętajcie nie jesteście de facto do opieki medycznej, nie możecie dla przykładu wstrzykiwać insuliny. Czynności medyczne wykonuje Pflegedienst, a opiekunka z Polski może co najwyżej podać leki przygotowane wcześniej przez przeszkoloną osobę.
Lepiej się nie wychylać i robić to, co do nas należy. Zresztą przeczytajcie swoje umowy, tam powinno wszystko być jasno napisane jaki zakres obowiązków macie.
Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem temat Pflegedienst w Niemczech i czegoś nowego się dowiedzieliście. Macie pytania, pytajcie.

Dodaj komentarz