Rollator co to jest

Rollator co to jest? Po polsku to urządzenie nazywa się chodzikiem lub balkonikiem. Słowo balkonik trochę jak dla mnie brzmi śmiesznie, co ma z balkonem do czynienia, pozostawiam to językoznawcom.
Okazuje się, że w Niemczech Rollator jest powszechnie stosowany. Szczególnie kobiety sobie upodobały to urządzenie. Panowie w większości są oporni, wiadomo męska duma, co sąsiad powie. Przydatne podczas chodzenia, dłuższych spacerów a także zakupów. Na ulicach Niemiec co chwilę widzimy starszą osobę z Rollatorem. Z przodu zwykle zamocowane jest coś na zakupy, może to być jakiś stalowy koszyk lub torba z materiału. Rollator ma też siedzisko, na którym można odpocząć podczas dłuższego spaceru. Spotkałem się z udźwigiem do 120 kg.Trzeba też wspomnieć o dwóch hamulcach, umieszczonych w miejscach, gdzie trzymamy ręce. Rollator kupimy w sklepach z artykułami dla niepełnosprawnych. Generalnie Rollator jest też finansowany przez kasę chorych, potrzebne jest stosowne zaświadczenie. Możemy też kupić model ekskluzywny, wykonany dla przykładu z aluminium, wówczas musimy dopłacić. Standardowy jest wykonany ze stali, ekskluzywne są przeważnie wykonane z aluminium i są trochę lżejsze.
Zauważyłem, że coraz częściej u nas w Polsce można spotkać ludzi z chodzikiem na ulicach. Nie jest to może aż tak powszechne jak w Niemczech, ale to pewnie tylko kwestia czasu?

Dodaj komentarz