Wózek inwalidzki w opiece

Prawo jazdy na wózek inwalidzki nie jest potrzebne, ale podstawowe sprawy trzeba wiedzieć. Okazuje się, że nie tak łatwo takim wózkiem jeździć i trzeba mieć trochę wprawy.
Doświadczenie ma tutaj niebagatelne znaczenie. Okazuje się, że jeżeli nie mamy za dużego doświadczenia, możemy nawet oponę wykończyć najeżdżając niefortunnie na krawężnik. Taki przypadek miał mój zmiennik, który za dużego doświadczenia nie miał w obsłudze wózka inwalidzkiego. Najechał na krawężnik i opona zjechała. Nie było prostą sprawą ją ponownie zamontować a opona już nie była taka jak przed awarią, widać było ślad.
Pewnie każdy z nas widział wózek inwalidzki. W Niemczech taki wózek jest dobierany według indywidualnych parametrów, liczy się wzrost i waga osoby, która go użytkuje. Wózek generalnie dostarcza firma na zlecenie kasy chorych. My tylko użytkujemy wózek inwalidzki i w razie śmierci podopiecznego zobowiązani jesteśmy do jego zwrotu. Nie zapomnijmy o wszelkich pokwitowaniach dostaw, jest to ważna sprawa.
Z przodu wózka mamy do zamontowania podnóżki, które można założyć lub zdjąć. Ja w domu je nie stosuję. Montuję je tylko podczas spacerów. Do podnóżków są też w komplecie pasy mocujące, można nimi przytwierdzić nogi.
Wózek inwalidzki posiada hamulce. Standartem są hamulce przednie. Jednak możliwe są też tylnie, tylko dla nas. W takim przypadku wózek jest kilka centymetrów szerszy.
Ciekawym uzupełnieniem może być torba na zakupy, która jest bardzo pomocna w ich transporcie. Kupicie ją w sklepie z akcesoriami rehabilitacyjnymi.
Spotkałem się z silnikiem do zwykłego wózka inwalidzkiego. Jednak osobiście bym go nie polecał, jest ciężki i bardzo przeszkadza.
Co do podstawowych zasad jazdy takim wózkiem, to musimy uwazać podczas pokonywania wszelkich nawe najmniejszych przeszkód. Lepiej jest wg mnie wózek ciągnąć w takim przypadku tyłem niż jechać do przodu.
Uważajcie także na wszelkie schody. W pojedynkę lepiej ich nie pokonywać. Niezbędna jest w takich przypadkach pomoc innych osób.
Zwróćcie uwagę na drzwi, żeby ich nie poobijać. Czasami rodzina może mieć pretensje.
Przydatne są także wszelkiego typu ułatwienia typu rampy. Warto się o taką postarać, ułatwia bardzo wyjazd lub wjazd do domu w przypadku kilku schodów.
Macie pytania odnośnie wózka inwalidzkiego, chętnie udzielę odpowiedzi. Rzecz jasna nie wszystko wiem, ale może akurat…

Dodaj komentarz